Zeytinyağı Rehberi

Cilt Bakımında Merak Edilenler: Zeytinyağının Cilde Faydası Var mıdır?

Cilt Bakımında Merak Edilenler: Zeytinyağının Cilde Faydası Var mıdır?

Doğal güzelliği elde etmek için insanlar binlerce yıldır çeşitli formüller denemişlerdir. Kleopatra’nın süt banyosu efsanesini duymayanınız yoktur. Bir de bu tarihi anlatılardan çok daha gerçek, gözümüzle gözlemleyebildiğimiz bir güzellik sırrı var, Akdeniz insanının sırrı: Zeytinyağı.

Sır dediğimiz için doğal güzelliğe ulaşma yolunda ¨Cilde zeytinyağı maskesi yapılır mı?¨ ya da ¨Yüze zeytinyağı sürmek faydalı mı?¨ gibi birçok soru sizin de aklınıza gelmiş olabilir. Bu sorunun cevabı olarak güzellik iksirini andıran ¨Yüzen zeytinyağını sürüp uyumak hakkında 3 ipucu¨ gibi yanıltıcı olabilen bilgiler paylaşmak istemeyiz. Size günlük beslenme düzeninize ekleyeceğiniz zeytinyağının cildinize etkilerinden bahsedeceğiz. İşte zeytinyağı ve cilt ilişkisi hakkında bilmeniz gerekenler.

Doğal Cilt Nemlendiricisi: E Vitamini

Göz serumları ya da cilt kremlerinde ‘E vitamini içerir’ ibaresini görebilirsiniz. Çünkü E vitamini, cilde nem verebilir ve gergin görünümün korunmasına yardımcı olabilir. E vitaminini cilt için değerli kılan diğer özellikler ise şunlardır;

  • Kolajenin yok olmasını engellemesi: Kolajen bir tür proteindir. Cildin elastikiyetinin korunmasına ve ölü cilt hücrelerinin sağlıklı hücreler ile değişimine yardımcı olur.
  • Yani E vitamini, kolajeni koruyarak kırışıklıkların oluşmamasına yardımcı olur.

Hücrelerin zarar görmesini önlemesi: E vitamini aynı zamanda bir antioksidandır. Antioksidanlar, güneşin UV ışınları ve çevresel kirlilik nedeni ile hücrelerin zarar görmesini engeller. E vitamini de antioksidan oluşu ile cilt hücrelerinin korunmasına yardımcı olur. E vitamini yetersizliği durumunda vücutta bazı sağlık problemleri görülebilir:

  • Kas krampları,
  • Güçsüzlük,
  • Anemi yani kansızlık,
  • Nörolojik sorunlar.

Zeytinyağı doğal bir E vitamini kaynağıdır. Günlük E vitamini tüketim ihtiyacı kadınlar için yaklaşık 8 miligram, erkekler için ortalama 10 miligramdır. Peki günlük olarak E vitaminini en kolay nasıl alabilirsiniz? Uzmanların her gün bir yemek kaşığı zeytinyağı tüketimini önerdiğini bilmeyeniniz yoktur. Bu bir yemek kaşığı zeytinyağında ortalama 1.94 miligram zeytinyağı bulunur. Zeytinyağını sabahları kahvaltınıza ya da smoothieye, öğlen salatalara ve akşam başlangıçlara ekleyerek E vitamininin cilde yararlarından faydalanabilirsiniz. Zeytinyağını öğünlerinize eklemenin en keyifli yollarını öğrenmek için ¨Zeytinyağlı Tarifler¨ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Cildin Koruyucusu: Polifenoller

Polifenoller, zeytine yeşil rengi veren doğal bir bileşendir. Polifenolleri cilt açısından önemli kılan en önemli özellik ise UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyabilmesidir. Antioksidan özelliği sayesinde cildi UV ışınlarına karşı korurken cildin kan akışını güçlendirebilir. Ciltte kırışıklık gibi erken yaşlanma belirtilerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Cildin doğal koruyucusu polifenolleri alabilmek için günlük beslenme düzenine zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Polifenoller, zeytin yaprağı, zeytin meyvesi ve tabii ki zeytinyağında bulunur. En yüksek polifenol oranı ise olgunlaşmamış yani yeşil zeytinde bulunur. Bu sebeple polifenol açısından zengin bir zeytinyağı tüketmek için özellikle soğuk lezzetlere Komili Erken Hasat Zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Zeytinyağı seçiminizi pratik bir hale getirmek için erken hasat zeytinyağı ve diğer zeytinyağı çeşitleri ile ilgili detaylı bilgilere ¨Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?¨ başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Seçilir?

Cilt sağlığınıza destek olmak için zeytinyağını günlük beslenmenizin bir parçası haline getirmeye karar verdiniz ama şimdi aklınıza başka bir soru geldi ¨Hakiki zeytinyağı nasıl seçilir?¨. Zeytinyağının kalitesini belirleyen bir çok kriter vardır. Bunlardan bazıları; zeytinin yetiştiği yöre, hasat zamanı, depolama ve üretim şartlarıdır. Ancak zeytinyağının nitelikli olmasını belirleyen en önemli unsurlardan birisi kalite kontrol aşamalarıdır. Komili Zeytinyağı sofralarınıza ulaşmadan önce hem laboratuvar analizleri hem de duyusal analiz aşamalarından geçer.

Zeytinyağı çeşidi tercihini ise yemek türüne göre belirleyebilirsiniz. Örneğin soğuk lezzetlerde Komili Natürel Zeytinyağı, sıcak lezzetlerde Komili Riviera Zeytinyağı lezzetini tercih edebilirsiniz. Zeytinyağının sağlığa faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için muhafaza şartlarına özen göstermenizde fayda vardır. Zeytinyağının bozulmasını önlemek için mutfak dolabı gibi karanlık ve serin bir yerde, ağzı kapalı şekilde saklayabilirsiniz.

  • cilde zeytinyağı maskesi
  • Yüze Zeytinyağı Sürüp Uyuma