Anıt Ağaç Projesi

Anıt Ağaç

Sürdürülebilirlik projelerinin tamamını “Kuşaklar Boyu Yaşasın Diye” stratejisiyle geliştiren Komili’nin; yerel toplulukları bilinçlendirmeyi, kamuoyunu harekete geçirerek toplumda farkındalık yaratmayı, bu kültürel bilinci kuşaklar boyu yaşatmayı amaçlayan Anıt Ağaç Projesi 2018 yılından bu yana devam ediyor.

Anıt Ağaç Projesi Hakkında

Projemiz kapsamında, Manisa ili ve Balıkesir Ayvalık bölgesi olmak üzere, bugüne kadar 25 milyonun üzerinde zeytin ağacı tarandı; toplamda 310 adet anıtsal ve korunmaya değer zeytin ağacı tespit edildi, haritalandırıldı, tescil edildi. Bilimsel raporları hazırlanan bu 310 anıt zeytin ağacı (400+ yaş) T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na kaydedildi.

Anıt Ağaç Projesi

T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı iş birliğiyle yürüttüğümüz projenin paydaşları arasında, TÜBİTAK MAM, İzmir Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Edremit Zeytincilik Üretme İstasyonu ve saygın üniversiteler de yer alıyor. Proje sürecinde ilgili ilin Vali, Tarım ve Orman İl Müdürü, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı; proje ilçede devam ediyorsa Kaymakam, İlçe Tarım ve Orman Müdürü, Çiftçi Malları Koruma Başkanları, kırsal mahallelerin muhtarları, sektör temsilcisi fabrikalar (özellikle bu tesislerde görev yapan kahyalar) ile de iş birliği yapılıyor.

Projemizin hedefinde Türkiye’deki tüm zeytin ağaçlarının taranması, anıt zeytin ağacı haritasının çıkarılması ve bu anıt zeytin ağaçlarının korunması yer alıyor.