Zeytinyağı Rehberi

Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Zeytinyağı lekesi çıkarmak için yapabileceklerinizi öğrenerek kıyafet ve ev eşyalarınızı ilk günkü gibi temiz kullanabilirsiniz. İşte lekelenen yüzeyin türüne göre ¨Zeytinyağı lekesi nasıl çıkarılır?¨ sorusunun cevapları.

Giysilerdeki Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

En sevdiğiniz tişörtünüzün üzerine zeytinyağı döküldü ve nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsunuz. ¨Kıyafetimdeki zeytinyağını temizlemenin bir yolunu sonra bulurum.¨ diye düşünerek tişörtünüzü çamaşır sepetine atmayın. Kuruyan zeytinyağını çıkarmanız zorlaşacaktır. Sadece birkaç adımı takip ederek giysinizdeki zeytinyağı lekesinden kurtulabilirsiniz. Kıyafetinizdeki zeytinyağını temizlemek için şu malzemelere ihtiyacınız olacak: Karbonat, kağıt havlu, su ve sıvı bulaşık deterjanı. Malzemeleriniz hazırsa lekeleri çıkarmak için şu uygulamaları yapabilirsiniz.

 • Lekeli bölgeye kağıt havlu ile bastırın ve zeytinyağını olabildiğince alın.
 • Lekenin üzerine karbonat dökün ve 10 dakika bekletin.
 • Karbonatı su ile durulayıp lekenin üzerine sıvı bulaşık deterjanı sürün. Birkaç dakika beklettikten sonra sıcak su ile durulayın ya da makinenin durulama ayarında temizleyin.

Kıyafetiniz tertemiz gibi oldu bile.

Halıdaki Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı, evin en sık kirlenen eşyalarından birisidir.Özellikle mutfak ve salon halılarında yemek ve yağ lekelerinin oluşması neredeyse kaçınılmazdır. Siz de zeytinyağı dökülen halınızı temizlemek için ¨En iyi leke çıkarıcı nedir?¨ sorusunun cevabını arıyorsanız öncelikle evinizde bulabileceğiniz şu malzemeler ile temizlik yapmayı deneyebilirsiniz: Mısır nişastası, sıvı bulaşık deterjanı ve bez. Halıdaki zeytinyağı lekesini çıkarmanın en kolay yolu ise şu adımları takip etmekte:

 • Halıdaki zeytinyağı lekesinin üzerine mısır nişastası dökün. Döktüğünüz nişastanın miktarı önemli değildir. Nişasta halının rengi ya da dokusuna zarar vermez. Zeytinyağını emer.
 • Mısır nişastasını lekenin üzerinde 10 dakika beklettikten sonra elektrikli süpürgenin varsa vakum ayarı ile çekin.
 • Lekenin üzerine sıvı bulaşık deterjanı dökün ve bekletmeden bir bez yardımı ile silin.

Halıdan yağ lekesini çıkarmak işte bu kadar kolay.

Koltuktan Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Film keyfini neyle tamamlarsınız; patlamış mısır, patates kızartması? Film seyretmenin olmazsa olmazı bu atıştırmalıklar zevkli olduğu kadar koltukları kirletme riski de taşırlar. Ancak koltuklarınızın kirlenme ihtimalini düşünerek kendinizi bu keyiflerden mahrum etmenize gerek yok. Tek yapmanız gereken koltukta zeytinyağı lekesi olduğu zaman ne yapmanız gerektiğini bilmek. İşte haftasonu film eğlencenizi yarıda bırakmamanızı sağlayacak malzemeler: Bebek pudrası, beyaz sirke, çamaşır deterjanı, su ve bez. Koltuktaki zeytinyağı lekesini çıkarmak için yapabilecekleriniz ise şunlar;

 • Zeytinyağı lekesinin üzerine bebek pudrası dökün ve 10 dakika bekletin.
 • Bebek pudrasını elektrik süpürgesi ile çekin.
 • Beyaz sirke ve çamaşır deterjanını karıştırın. Beze sürdüğünüz bu karışım ile koltuktaki lekeyi hafifçe ovalayın.
 • Duru su ve bez yardımı ile temizleyin.

Artık ¨Koltuktan yağ lekesi nasıl çıkar?¨ sorusunun cevabını biliyorsunuz. Zeytinyağlı lezzetleri özgürce yemeniz için bir engel yok. Filmin seyrederken keyifle yiyebileceğiniz bir makarna tarifini öğrenmek için ¨Makarnanın En Lezzetli Hali: Mantarlı Tagliatelle¨ tarifimize göz atabilirsiniz.

Zeytinyağı Lekesi Çıkarmanın Püf Noktaları

Zeytinyağı lekesini çıkarmak için harcadığınız çabanın sonuç vermesi için birkaç noktaya dikkat etmenizde fayda vardır:

 • Giysinizin üzerine leke çıkarıcı uygulama yaptıktan sonra çamaşır makinesine atarak durulama yapacaksanız kıyafetin etiketini okumayı unutmayın. Etiketinde belirtilen en yüksek sıcaklıkta kıyafetinizi yıkamaya özen gösterebilirsiniz.
 • Lekelenen kıyafetinizin üzerine karbonat ve bulaşık deterjanı döküp bekletecek kadar vakit bulamadıysanız çamaşır makinesini ön yıkamaya ayarlayabilirsiniz. Ön yıkama bölümüne ise bir çay bardağı beyaz sirke dökebilirsiniz. Beyaz sirke lekenin daha kolay çözünmesini sağlayacaktır.
 • Kıyafetinizin üzerindeki lekenin gittiğinden emin olmak için kurutucu yerine açık havada kurumasını sağlayın. Eğer kumaş üzerinde leke kaldıysa kurutucunun uyguladığı yüksek sıcaklık yağı dokulara işlemesine sebep olabilir.
 • Halıya dökülen zeytinyağının mısır nişastası ile emilmesini sağlamadan bezle silmeyin. Fırçalamak ya da silmek zeytinyağının halının dokusuna işlemesine sebep olabilir.
 • Zeytinyağı lekesini çıkarmak için leke çıkarıcı kullanmayı tercih ederseniz ağartmadığından emin olmak için önce kumaşın iç dikiş bölümlerinde deneyebilirsiniz.
 • Zeytinyağı dökülen bölgeyi ne kadar hızlı temizlerseniz leke o kadar kolay çıkacaktır.
 • Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkartılır ?