Kuşaklar Boyu Yaşasın Diye

Zeytinin anayurdudur Anadolu. Zeytin ağaçları hava gibi, su gibi vazgeçilmezdir bu topraklarda.Sadece temel bir gıda değil, aynı zamanda sağlıklı yaşamın kaynağı, insanlarla doğa arasında hayati bir bağdır. Zeytin ve zeytinyağının binlerce yıldır yarattığı bu kültürü korumak, gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla uzun yıllardır sürdürdüğümüz projelerimizi, “Kuşaklar Boyu Yaşasın Diye” ana hedefi altında topladık. “Kuşaklar Boyu Yaşasın Diye” stratejik yaklaşımı altındaki sürdürülebilirlik projelerimizin tamamı, UNDP’nin 17 SKA’sı ile uyumlu; sosyal, ekonomik ve ekolojik hayatta “sürdürülebilir bir değer zinciri yaratmak” hedefiyle devam ediyor.

Komili | Sürdürülebilirlik Filmi | #KuşaklarBoyuYaşasınDiye

Anıt Ağaç

Zeytin ağaçları tüm Akdeniz havzasına Anadolu üzerinden yayıldı; bu coğrafyanın ayrılmaz bir parçası oldu. Komili olarak; kadim zeytin ağaçlarımız korunsun, aydınlattığı köklü Anadolu kültürü kuşaklar boyu yaşasın diye “Anıt Ağaç” projesini hayata geçirdik.

Görsel 1Görsel 2Görsel 3
Anıt Ağaç

  MEB - Köklerimizdeki Bilgiyi Geleceğe Aktarıyoruz Projesi

  Zeytin ve zeytin ağacı ile gelişen kültürel mirası çocuklarımızla buluşturmayı amaçlayan projemizin sloganını “Köklerimizdeki Bilgiyi Geleceğe Aktarıyoruz” olarak belirledik. Sağlam ve sağlıklı bedenler, güçlü ve işlek zihinler için, çocuklarımız hem basılı kaynaklar hem de Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden zeytin ve zeytinyağı ile tanışacak.

  Görsel 1Görsel 2Görsel 3
  MEB - Köklerimizdeki Bilgiyi Geleceğe Aktarıyoruz Projesi

  Komili Zeytin ve Zeytinyağı Enstitüsü

  Zeytin, zeytin ağacı, zeytinyağı ve kültürü kuşaklar boyu yaşıyorsa; bunu, sabırla ve büyük emekle çalışan, toprağı işleyen, zeytine çocuğuymuş gibi bakan kadın zeytin çiftçilerimize borçluyuz. Komili olarak, toprağın kalbinden, kadının elinden geçen zeytin üretiminin daha sürdürülebilir ve verimli yapılabilmesi için, kadın zeytin çiftçilerimize eğitim verdiğimiz Komili Zeytin ve Zeytinyağı Enstitüsü’nü kurduk.

  Görsel 1Görsel 2Görsel 3
  Komili Zeytin ve Zeytinyağı Enstitüsü

  Son Ağaç

  “Tek bir ağaçla yaşanacaksa, zeytinden başka seçenek yoktur” diyerek yola çıktık ve bu ağaçlar kuşaklar boyu yaşasın diye 2018 yılında “Anıt Zeytin Ağacı” Projemizi başlattık. Toplumun ortak mirası olan zeytin ağaçlarının korunabilmesi, onlara özel ilgi gösterilmesi ve bu bilincin topluma mal olması için “Son Ağaç” projesini hayata geçiriyoruz. Siz de Son Ağaç için sınırlı sayıdaki zeytin yağlarından birini alarak bu projeye destek olabilirsiniz.

  Görsel 2Görsel 3Görsel 1
  Son Ağaç