MEB - Köklerimizdeki Bilgiyi Geleceğe Aktarıyoruz Projesi

Anıt Ağaç

Sürdürülebilirlik projelerinin tamamını “Kuşaklar Boyu Yaşasın Diye” stratejisiyle geliştiren Komili, MEB ile imzaladığı protokol çerçevesinde, pek çok başlıkta eğitim odaklı projeler üretiyor.

Köklerimizdeki Bilgiyi Geleceğe Aktarıyoruz Projesi Hakkında 

Projemiz, zeytin ve zeytin ağacı kültürünü çocuk yaşlardan itibaren benimsetmeyi amaçlayan bir girişimdir. Bu proje kapsamında; yardımcı kaynak kitapların ve okul öncesi hikâye kitaplarının yayımlanması, ilkokul ve ortaokullarda öğrenci kulüplerinin kurulması, Ayvalık Mutlu Köy Yaşam Merkezi'nin hayata geçirilmesi ve eğitim programlarının iş birliği içerisinde oluşturulması yer alıyor.

MEB - Köklerimizdeki Bilgiyi Geleceğe Aktarıyoruz Projesi

Ayvalık Mutlu Köy Yaşam Merkezi

Kullanılmayan köy okulu binalarının anaokulu, ilkokul ve halk eğitim merkezlerine dönüştürülmesi için MEB tarafından yürütülen Köy Yaşam Merkezleri projesinin örneklerinden biri olan Ayvalık Mutlu Köy Yaşam Merkezi’nde eğitimler Nisan 2023 itibariyle başladı. Ayvalık Mutlu Köy Yaşam Merkezi’nde; tiyatro, yaratıcı drama, resim, müzik, arkeoloji, doğa, geri dönüşüm gibi birçok farklı alanda atölyelerin yanı sıra, zeytin kültürü ve zeytinyağı tadımı gibi hem çocuklara hem de yetişkinlere özel eğitimler verilecek. Mutlu Köy Yaşam Merkezi’nin, kütüphanesi ile bir bilgi kaynağı; gerçekleştirilecek film gösterimleri, söyleşiler, sergiler ve performanslarla 7’den 70’e herkesin bir araya geleceği bir kültür mekânı olması amaçlanıyor. Merkezimiz, Mutlu Köy ve Ayvalık başta olmak üzere, çevre yakın il ve ilçelerden gelenlere yaz kış hizmet verecek.

MEB - Köklerimizdeki Bilgiyi Geleceğe Aktarıyoruz Projesi