Zeytinyağı Rehberi

Ölmez Ağacın Hikayesi: Mitolojide Zeytinyağı

Ölmez Ağacın Hikayesi: Mitolojide Zeytinyağı

İnsanların sık sık karşılaştığı ve cevabını merak ettiği bir soruyu size de sormak istiyoruz: Zaten her şeye sahip olan birisine ne alabilirsiniz? Bu sorunun cevabı Antik Çağ metinlerinde gizli. Yunan mitolojisine göre tanrıların insanlığa en büyük hediyesi bir zeytin ağacıydı. Yunan mitolojisine göre zeytin ağacının yaratılışı bir yarışmaya dayanıyordu:

¨Attika’da inşa edilen yeni şehrin koruyucusunun kim olacağına karar vermek için tanrılar arasında yarışma düzenlenir. İnsanlığa en kıymetli ve yararlı hediyeyi sunan tanrının ismi şehre verilecek ve o şehrin koruyucusu olacaktı.¨

Size de ilham olmasını dilediğimiz bu yarışma şöyle devam eder:

¨Deniz Tanrısı Poseidon, mızrağıyla bir kayaya vurdu. Kayadan tuzlu su çıktı. Bu su denizin gücünü sembolize ediyordu. Ardından Athena mızrağını bir kayaya vurdu. Kayadan barış ve bereketi simgeleyen zeytin ağacı çıktı. Şehrin vatandaşları akıllıca bir seçimle Athena’nın hediyesini kabul ettiler. Athena hem şehrin koruyucusu hem de ismi oldu.¨

Antik Yunan’da Zeytinyağı

Ölmez Ağacın Hikayesi: Mitolojide Zeytinyağı

Antik yunanda zeytin Başta sorduğumuz soruya dönecek olursak, size küçük ama değerli bir önerimiz olacak: Bu sene dostlarınıza uzun ömrü simgeleyen bir hediye verin. Zeytin hasadı yani ekim ayının başlangıcından itibaren bir arkadaşınızla bu hasat heyecanını yaşayın.

“Ölmez ağacın” meyvesinden çıkan ve Hipokrat’ın altın sıvı dediği zeytinyağını tatmayı unutmayın. Zeytinyağının en lezzetli halini denemek için Komili Erken Hasat Zeytinyağı tadımını da bu anlamlı hediyenizin bir parçası yapabilirsiniz.

Yüzyıllarca meyvesi, yaprağı ve gövdesi ile insanlara hizmet eden zeytin ağacı bu çok yönlü faydası ile mitolojik metinlerde sıkça yer aldı. Zeytin ağacı, uzun yıllar yaşadığı ve susuzluğa karşı dayanıklı olduğu için ölmez ağaç olarak anılır. Bu özelliği nedeniyle Antik Çağlarda zeytin ağacı ve zeytinyağının güç ve gençlik kazandırdığına inanılırdı.

Zeytinyağının güç verdiği inancıyla Tanrı Zeus adına düzenlenen olimpiyatlarda sporculara zeytinyağı ile masaj yapılırdı. Athena’nın güç ve bilgeliğinin sporculara bahşedileceği inancı taşınırdı. Hatta sadece sporcular için değil, halk arasında da zeytinyağı önemli bir semboldü. Zeus heykelinin zeytinyağı ile yağlanması, mutlu ve uzun bir yaşama sahip olunacağı anlamına da gelirdi.

Zeytin Yasası Efsanesi

Efsaneye göre Romalı devlet adamı Lucio Cornelio Silla, savaş aleti olarak kullanmak üzere tüm zeytin ağaçlarını kestirir. Devlet adamı Solon ise bunu bir yıkım alameti olarak görür ve daha çok sayıda ağaç diktirir. Bu ağaçları Zeus’un koruması altına alır ve o günden sonra kimse bu ağaçları kesemez. Solon ile ilgili bir bilgi ise Zeytin Yasası getirdiğidir. Aristoteles’in kaleme aldığı Atina Anayasası’nda zeytin ağacını kesen ya da ona zarar verenlere karşı ceza uygulanacağı ifadeleri geçer.

Antik Mısır’da Zeytinyağı

Ölmez Ağacın Hikayesi: Mitolojide Zeytinyağı

Antik misirda zeytin Zeytinin mitolojik hikayesi, ölmez ağacın yaşam bulduğu hemen her coğrafyada mevcuttur. Mısır mitolojisine göre ise Tanrıça İsis; insanlığa zeytini yetiştirmek, hasat etmek ve yiyebilmek için ihtiyaç duydukları bilgiyi verdi. Mısırlılar için kutsal olan zeytinin, firavunların öbür dünyaya geçişlerinde yiyecekleri yemek olduğuna inanılırdı. Hiyerogliflerde de zeytin ağacı, dalı ve zeytin yer alır. Tutankhamun’un mezarında ise zeytin dallarından yapılmış süslemeler bulunmuştur.

Günümüzde Zeytin: Barışın Sembolü

Ölmez Ağacın Hikayesi: Mitolojide Zeytinyağı

mitolojide zeytinyagi Barışın sembolü olarak ağzında zeytin dalı taşıyan beyaz bir güvercin kullanılır. Mitolojik olmasa da günümüzde önemli bir sembol olduğu için bu anlatıyı da sizinle paylaşmak isteriz. Kutsal kitaplarda bununla ilgili yer alan olay şöyledir:

Nuh Peygamber, tufanın yatışıp yatışmadığını öğrenmek için bir güvercin gönderir. Güvercin ağzında taze bir zeytin ağacı dalı ile geri döner. Bu tufanın yatıştığının ve güvercinin karaya ulaşabildiğinin göstergesidir. O günden itibaren de ağzında zeytin dalı taşıyan güvercin, barışın sembolü haline gelir.

Antik Çağ’dan beri uzun ömür, sağlık, güç ve güzellik ile ilişkilendirilen zeytin ağacı ve onun değerli ürünü zeytinyağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için Zeytinyağı Mucizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  • Mitolojide Zeytinyağı
  • Antik Mısırda Zeytinyağı
  • Antik Yunanda Zeytinyağı
  • Zeytinin Mitolojik Hikayesi