Zeytinyağı Mucizesi

Zeytinyağlı Sarımsak Maskesi Saç Dökülmesini Engeller mi?

Zeytinyağlı Sarımsak Maskesi Saç Dökülmesini Engeller mi?

Her insanın günde ortalama 50 ila 100 saç telinin döküldüğünü biliyor muydunuz? Evet, şaşırtıcı gelse de bu normal saç gelişim döngüsünün bir parçasıdır. Ancak bu dökülen saçların yerine yenisi gelmezse kellik (alopesi) olarak adlandırılan durum ortaya çıkabilir.

Genellikle erkeklerde daha yaygın olarak görülen kellik; hormonal değişiklikler, kalıtsal özellikler ya da bazı sağlık sorunları kaynaklı meydana gelebilir. Kadınlarda saç dökülmesi ise stres, protein ya da B vitamini eksikliği veya kronik bazı hastalıklar kaynaklı olabilir. Herkesin ortak arayışı ise saç dökülmesini durdurmanın yollarını bulmaktır.

Saç dökülmesini durdurmanın yollarını arayanlar da internette sıkça sarımsak ve zeytinyağı ile saç bakımı önerileri ile karşılaşır. Peki, gerçekten zeytinyağlı sarımsak maskesi, saç dökülmesine karşı etkili midir?

Sarımsak – Zeytinyağı Karışımı Ne İşe Yarar?

Sağlıkla ilgili tüm konularda olduğu gibi saç bakımı ile ilgili de öncelikle uzmanına danışılmasında fayda vardır. Bu nedenle mucizevi formül olduğu ve saç dökülmesine iyi geldiği belirtilen maskeleri kontrolsüzce uygulamak sağlık açısından uygun değildir.

Zeytinyağı ve sarımsak karışımının saç dökülmesine iyi geldiğinin söylenmesinin nedenini anlamak için ise bu iki gıda maddesinin sağlığa yararlarına bakabiliriz.

  • Zeytinyağının Faydaları Nelerdir, Saç Dökülmesine İyi Gelir mi?

Çevresel kirlilik ve güneşin zararlı ışınları (UV) saç sağlığını olumsuz etkileyebilir. Antioksidanlar ise oksidatif stres olarak adlandırılan bu etkiye karşı vücudu korur. Böylece saçın yıpranması riskini azaltabilir.

Zeytinyağı içeriğinde yüksek oranda bulunan E vitamini, oleik asit ve polifenoller ise antioksidan özelliği taşır. İşte, bu nedenle saç sağlığını korumak için günlük beslenmede zeytinyağı tüketimine özen gösterilebilir.

Saç bakımında zeytinyağı kullanımı önerilerine rastlamanın nedenlerinden birisi de zeytinyağının Omega-3 içeriğidir. Omega-3, saç elastikiyetinin korunmasına yardımcı olarak daha sağlıklı bir saç görünümünün elde edilmesine destek olur.

Omega-3 ve Omega-6 dengesine sahip bir gıda olan zeytinyağını tüketerek saç sağlığınıza destek olabilirsiniz. Zeytinyağı ve sağlık ilişkisi ile ilgili en çok merak edilen sorulardan birini cevapladığımız Cilt Bakımında Merak Edilenler: Zeytinyağının Cilde Faydası Var mıdır? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

  • Sarımsağın Faydaları Nelerdir, Saça İyi Gelir mi?

Sarımsağın içerisinde bulunan selenyum, vücudun normal fonksiyonunu yerine getirmesi için ihtiyaç duyduğu minerallerdendir. Su, toprak ve sarımsak gibi bazı gıdalarda bulunan selenyum, saçın güçlenmesine yardımcı olabilir.

Bu özelliği nedeni ile saç dökülmesine özel reçetelerde sarımsağa da yer verilir. Ancak fazla selenyum alımı da saç kırılması ihtimalini artırabilir. Sarımsağın sağlıklı beslenmenin bir parçası olmasını sağlayan diğer faydalar ise şunlardır:

  • Sarımsak prebiyotik özellik taşır. Prebiyotikler, probiyotik adı verilen ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile sindirim sisteminin düzene girmesine yardımcı olan probiyotiklerin yani yararlı mikroorganizmaların besinidir.
  • Sarımsak, B6 ve C vitamini ile manganez gibi besin kaynakları bakımından zengindir. Az kalorili olduğu için de sağlığı destekleyici ve hafif öğünlerin içerisinde yer alır.
  • Sarımsak antioksidan içeren bir gıdadır. Antioksidanlar ise hücrelerin zarar görmesini engelleyerek vücudun genel sağlığını destekler.

Zeytinyağı ve sarımsağı saça uygulamak yerine sağlığa yararlarından faydalanmak için bu gıdaları günlük beslenmenizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Vitaminler, esansiyel yağ asitleri ve antioksidanlar bakımından zengin zeytinyağı ile vitamin ve antioksidan içeren sarımsağı düzenli olarak tüketebilirsiniz. Saçınız ile ilgili bir sağlık sorunu olduğundan şüphelendiğinizde ise doktora başvurabilirsiniz.

Zeytinyağının kür olarak kullanımına dair merak ettiğiniz diğer konuları öğrenmek için de Limon Zeytinyağı Kürü Kilo Vermenize Yardımcı Olur mu? ve Zeytinyağlı İncir Kürü Uygulamaya Değer mi? başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

  • Zeytinyağının Faydaları
  • Sarımsak Zeytinyağı Karışımı Ne İşe Yarar ?
  • Zeytinyağlı Sarımsak Maskesi
  • Sarımsak ve Zeytinyağı İle Saç Bakımı