Zeytinyağı Mucizesi

Kış Aylarında Bağışıklığınızı Zeytinyağı ile Güçlendirin

Kış Aylarında Bağışıklığınızı Zeytinyağı ile Güçlendirin

Kimi insanların neredeyse hiç hasta olmadan kışı geçirdiğini fark ettiniz mi? Aslında sağlıklı kalmak bazılarına özgü bir şans değil, aslında sadece üç kelimede gizli bir durum: Güçlü bağışıklık sistemi. Bağışıklık sistemi, hastalığa sebep olabilen virüs, bakteri, parazit gibi patojenlere karşı vücudumuzu koruyan bir sistemdir. Vücudun doğal savunma mekanizması olan bağışıklığı destekleyerek siz de kışı sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Çalışır?

Bağışıklık sistemi bir hücre, doku ve organ ağıdır. Vücudumuza virüs ya da mantar gibi zararlı bir madde girdiği zaman antikor üretir. Antikor adı verilen bu protein sayesinde vücuda zarar verebilen maddelerle savaşır. Bu antikorlar vücutta kalırlar. Böylece bağışıklık sistemi tekrar hastalığa sebep olan aynı madde ile karşılaştığında mücadele edebilir.

Bağışıklık sisteminin çalışmasını aşı örneğinden daha net anlayabiliriz. Aşı ile vücuda zarar vermeyecek dozda mikrop ya da bakteri enjekte edilir. Aşı yapıldığı zaman bağışıklık sistemi bu maddelerle mücadele etmek için antikor üretir. Bu antikor vücutta kalır. Böylece aşısı yapılan hastalığa karşı bağışıklığımız oluşur.

Bağışıklık Sistemini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Doğal yöntemlerle bağışıklık sistemini güçlendirmek için günlük alışkanlıklarınızda birkaç değişiklik yapabilirsiniz:

  • Düzenli olarak egzersiz yapabilir,
  • Yeterli uyku uyuyabilir,
  • Güneş ışığı almaya özen gösterebilir ve
  • En önemlisi de öğünlerinizde bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin yer almasına özen gösterebilirsiniz.

Aromatik lezzeti ve kullanım çeşitliliği ile zeytinyağı bağışıklığınızı desteklemek için yıl boyu faydalanabileceğiniz bir besindir.

Bağışıklık Sistemi Dostu: Zeytinyağı

Bağışıklık sisteminin çalışabilmesi için antioksidan desteğine ihtiyacı vardır. Çünkü vücudumuzda, hava kirliliğine maruz kalma veya katkı maddeli gıdaların tüketimi gibi çevresel faktörler sebebiyle serbest radikal adı verilen maddeler ortaya çıkar. Bu maddeler hücrelere zarar vererek bağışıklık sistemi hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Zeytinyağı mükemmel bir antioksidan olduğu için bağışıklık sistemini destekleyebilir. Zeytinyağında, antioksidan özelliği taşıyan oleik asit, polifenoller ve vitaminler vardır. Erken hasat zeytinyağları yeşil zeytinlerden elde edildiği için polifenol adı verilen antioksidan miktarı daha yüksektir. Yüksek oranda polifenol içeren bir zeytinyağı tüketmek için Komili Erken Hasat Zeytinyağı lezzetini tercih edebilirsiniz.

Zeytinyağını beslenmenizin merkezine alarak sadece bağışıklığınızı desteklemiş olmakla kalmaz aynı zamanda iltihabı azaltma özelliğinden faydalanabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre zeytinyağı içerisinde bulunan oleocanthal isimli bileşik anti-inflamatuar yani iltihap karşıtı etki gösterir. Zeytinyağının mucizevi etkisinden faydalanmak için sıcak ve soğuk tariflerinizi Komili Zeytinyağı ile hazırlayabilirsiniz. Yemeklerde hangi zeytinyağı türünü kullanabileceğinizi öğrenmek için ¨Hangi Yemekte Hangi Zeytinyağı Kullanılır?¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Zeytinyağı, sağlığınızı destekleyici ve kış hastalıklarına karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı bir gıdadır. Ancak hastalanmanız halinde öncelikle doktorunuza danışmanızda fayda bulunur.

Kaynaklar:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21443487

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29141575

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20204249

https://www.turkiyeklinikleri.com/article/en-antioksidan-vitaminler-ve-bagisiklik-sistemi-75975.html

  • Bağışıklığınızı Zeytinyağı ile Güçlendirin