Zeytinyağı Mucizesi

Evcil Dostunuza Özel: Köpek Bakımında Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

Evcil Dostunuza Özel: Köpek Bakımında Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağının, hem lezzeti hem de insan sağlığına yararları nedeniyle tercih edildiği bilinir. Tüm mutfakların vazgeçilmez lezzeti zeytinyağı aslında sadece insanlar için değil köpekler için de faydalıdır. En sağlıklı yağlardan olan zeytinyağı içeriğindeki antioksidanlar ve nemlendirici özelliği sayesinde köpek sağlığını da destekleyebilir.

İnsanlar için her gün en az bir yemek kaşığı tüketilmesi tavsiye edilen zeytinyağının köpeklerde kullanımı daha farklıdır. Sevimli dostunuzun zeytinyağının içeriğindeki mucizevi bileşenlerden yararlanması konusunda ¨Köpeğe zeytinyağı sürmek doğru mu?¨ ya da ¨Köpeğe zeytinyağı verilir mi?¨ gibi aklınıza gelebilecek tüm soruların cevaplarını derledik. Zeytinyağının köpekler için faydalarını öğrendikten sonra evcil dostunuza uygulamadan önce her zaman veterinerinize danışmayı da ihmal etmeyin. İşte köpek bakımında zeytinyağının yeri.

Zeytinyağının Köpek Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Köpek bakımı ve sağlığındaki yerini öğrenmeden önce zeytinyağını evcil hayvanınız için değerli yapan özelliklerine bakabiliriz:

  • Zeytinyağı tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Bazı köpek mamalarına da eklenen tekli doymamış yağ asitleri kolesterol seviyesinin düşmesi ve beyin sağlığı için önemlidir.
  • İçeriğindeki E vitamini ve polifenoller nedeniyle zeytinyağı antioksidan bakımından zengin bir gıdadır. Antioksidanlar ise hücrelerin zarar görmesini engellemeye ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
  • Zeytinyağı içerisinde doğal olarak bulunan E vitamini nemlendirici özellik taşır.

Köpek Cildi ve Tüyleri İçin: E Vitamini

Zeytinyağı içerisinde bulunan E vitamini, derisinin nemli, tüylerinin ise parlak olmasına yardımcı olur. Köpeğinizin cilt ve deri sağlığını desteklemek için derisine sürmek yerine mamasına ekleyebilirsiniz. Derisine sürdüğünüz zaman köpeğiniz hepsini yalamak isteyebilir.

Köpeklerin ayakları dayanıklı olsa da kimi zaman çatlayabilirler. Bu gibi bir durumda evcil hayvanınızı rahatlatmak için patilerine zeytinyağı sürebilirsiniz. Zeytinyağını sürdükten sonra dostunuza köpek galoşu ya da köpek çorabı giydirebilirsiniz. Böylece onu hem düşmekten korumuş olursunuz hem de etrafa yağ yayılmasını engelleyebilirsiniz.

Köpeğinizin Sağlıklı Kalması İçin: Antioksidanlar

Tıpkı insanlar gibi köpeklerin de mevsim geçişlerinde hastalanma oranı artar. Özellikle sonbaharda yani havanın serinlemeye başladığında kennel öksürüğü gibi üst solunum yolu hastalıkları görülebilir. Evcil hayvanınızı hastalıklara karşı korumak için bağışıklık sistemini desteklemenizde fayda vardır. Bunun en pratik yollarından birisi ise mamasına zeytinyağı eklemektir.

Zeytinyağının içerisinde bulunan polifenoller ve E vitamini antioksidan özelliği taşır. Antioksidanlar ise dış etkenler nedeniyle hücrelerin zarar görmesini engelleyerek bağışıklık sistemini destekler. Köpeğinizin mamasına ekleyeceğiniz zeytinyağı miktarı ise özellikle kilosuna göre değişebilir. Evcil hayvanınıza ne kadar zeytinyağı vermeniz gerektiği ile ilgili veteriner tavsiyesine başvurabilirsiniz.

Antioksidanlar köpeğinizi sadece mevsimsel hastalıklara karşı korumakla kalmaz. Özellikle yaşlı dostunuzun demans ya da alzheimer gibi zihinsel fonksiyonla ilgili sağlık problemleri yaşama riskini düşürebilir. Serbest radikal adı verilen çevresel faktörler doku hasarı ve demans gibi problemlerin görülmesine neden olabilir. Zeytinyağı içerisindeki antioksidanlar serbest radikallerle mücadele eder ve beyin dokularını korur.

Köpeklere Zeytinyağı Verirken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Köpeğinizin sağlığa yararlarından faydalanması için veterinerinin önerdiği miktarda zeytinyağını mamasına ekleyebilirsiniz. Bu sayede kuru mamayı yemesi de daha kolay olabilir.

Zeytinyağı, bağırsak hareketlerinin gerçekleşmesine yardımcı olarak köpeğinizin sindirim sistemini destekler. Ancak köpeğiniz ishal ise bir süre evcil hayvanınıza zeytinyağı vermeye ara verebilirsiniz. Bir günden uzun süredir kakasını yapamıyorsa da köpeklerde kabızlığı gidermek için mamasına zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Köpeğinizde pankreas iltihabı yani pankreatit varsa da zeytinyağının içerisindeki kalori dostunuzu rahatsız edebilir.

  • Köpek Bakımında Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?