Yemek Bloggerları Komili Lezzeti için yarıştı!

Komili Sızma ve Riviera zeytinyağlarının kullanıldığı ve yemek blogger'ları arasında düzenlenen 'Yaratıcı Lezzetler Tarif Yarışması' sonuçlandı.

Komili Sızma ve Riviera zeytinyağlarının kullanıldığı ve yemek blogger’ları arasında düzenlenen ‘Yaratıcı Lezzetler Tarif Yarışması’ sonuçlandı. Aralarında ünlü şeflerin de bulunduğu jüri üyelerinin blogger’ların özgün tariflerine puan verdiği yarışmada 8 finalist arasından Birsel Türkmen, ‘Vişneli Marul Sarması’ ile birinciliği kazandı. Türkmen bu tarifiyle Kenwood Mutfak Şefi ve Komili Erken Hasat Sızma Zeytinyağı’nın sahibi oldu.

Tüketicileri zeytinyağı çeşitleri, özellikleri ve kullanım alanları hakkında bilgilendirmeyi misyon edinen Komili, ‘Sızma’ ve ‘Riviera’ zeytinyağlarının kullanıldığı bir yemek yarışması düzenledi. Blogger’ların özgün tarifleriyle katıldığı yarışmada en yaratıcı bulunan 8 tarifin sahibi final için EKS Mutfak Akademisi’nde birincilik için yarıştı.

İki aşamada düzenlenen yarışmada, yemek blogger’ları önce Komili zeytinyağlarıyla hazırladıkları özgün tarifleri jüri üyeleriyle paylaştılar. Jüri bu tarifler arasından en yaratıcı olan 8 tanesini ön elemeyle belirleyerek, sahiplerini EKS Mutfak Akademisi’ne davet etti. Yemek blogger’ları bu kez de tariflerini jüri önünde hazırladılar. Komili zeytinyağlarıyla yapılan özel lezzetleri jüri üyeleri tattıktan sonra da yarışmanın birincisi belli oldu. ‘Yaratıcı Lezzetler Tarif Yarışması’nda jüri üyeleri birinciliği annekizmutfaktayiz.blogspot.com’un sahibi Birsel Türkmen ‘Vişneli Marul Sarması’na verdiler. Birsel Türkmen bu lezzetli ve yaratıcı tarifiyle Kenwood Mutfak Şefi’nin sahibi oldu.

Yarışmada blogger’ların tariflerini Türkiye’nin tanınmış şefleri Beykent Üniversitesi Aşçılık Bölüm Başkanı Şef Esat Özata, BTA Mutfak Koordinatörü Zeki Kara, Sait Halim Paşa Executive Chef’i Oktay Özgün ve EKS Mutfak Akademisi Kurucusu Şef Eyüp Kemal Sevinç ile Ana Gıda Pazarlama Yöneticisi Didem Bölükbaşı değerlendirdi. Tarifler arasında ‘Babaganuş Üzerinde Zeytinyağlı Enginar Dolması’, ‘Zeytin Ezmeli Kurabiye’, ‘Mısır Yatağında Tavuklu Pazı Sarması’, ‘Zeytinyağlı Biberli Enginar Dolması’, ‘Patlıcan Sarması, ‘Sütte Levrek Güveç ve ‘Beyaz Çikolata Muslu Şeftalili Tart’ gibi yeni lezzetler yer aldı.