Lezzet tutkunlarının yeni adresi: Komili Hakiki Lezzet Atölyesi

Komili Hakiki Lezzet Atölyesi lezzet tutkunlarını buluşturdu!

Türkiye’nin köklü zeytinyağı markası Komili ve mutfakların ünlü şefi Eyüp Kemal Sevinç işbirliğinde gerçekleşen ‘Komili Hakiki Lezzet Atölyesi’ blog yazarlarını ağırladı.

Türkiye’yi uluslararası alanda da temsil eden, başarılı Şef Eyüp Kemal Sevinç ile leziz yemekler hazırlama ve mutfaktaki püf noktalarını bizzat kendisinden öğrenme fırsatı bulan blog yazarları, lezzet dolu keyifli bir akşam geçirdi.

Komili Hakiki Lezzet Atölyesi’nde bir araya gelen blog yazarları, Eyüp Usta’nın eşliğinde mutfaktaki yeteneklerini sergiledi. Birlikte yemek pişirmenin keyfini yaşayan konuklar, ardından hazırladıkları enfes menüyü afiyetle tattı.

EKS Mutfak Akademisi’nde gerçekleşen atölye çalışmasının menüsünde; Komili Erken Hasat ile pişirilmiş Kırmızı Biberli Gambas eşliğinde Komili Organik ile lezzetlendirilmiş Maydanozlu Risotto; Hollandaise Sosu Komili 0,3 ile hazırlanan Komili Çekirdeksiz Sıkma ile Confi edilmiş Somon Bonfile; Komili Taş Baskı ile lezzetlendirilen Armutlu ve Cevizli Bebek Ispanak Salatası; Mango&Passion Fruit Sorbe Eşliğinde Komili Cold Pressed ile yapılmış Şeftalili Crumble yer aldı.

omili Hakiki Lezzet Atölyesi’ne katılan blog yazarları, atölyenin sonunda sertifikalarını Komili Pazarlama Müdürü Simin Özkar ve Şef Eyüp Kemal Sevinç’in elinden aldı.

Lezzet dolu ve birbirinden farklı yemeklerin hazırlanacağı Komili Hakiki Lezzet Atölyesi, ayda 4 defa EKS Mutfak Akademisi’nde gerçekleşecek. Komili ile hakiki lezzetleri keşfetmek isteyenler, detayları 0216 325 15 00 no’lu telefondan öğrenerek rezervasyon yaptırabilir.

EKS Mutfak Akademisi

Adres: Koşuyolu Mehmet Akfan Sok. No: 3-5/2 Kadıköy İstanbul
Tel: 0216 325 15 00

EKS Mutfak Akademisi Hakkında

2011 yılında, dünyaca tanınmış ünlü şef Eyüp Kemal Sevinç tarafından, Anadolu yakasının diplomalı eğitim veren ilk profesyonel aşçılık okulu olarak kurulan EKS Mutfak Akademisi’nde kariyerlerini profesyonel aşçı olarak devam ettirmek isteyenler için tasarlanan profesyonel programların yanı sıra günlük atölye çalışmaları da yer alıyor. Markalara ve restoranlara danışmanlık ve Ar&Ge hizmeti, Chef’s Table, Chef’s Innovation Studio gibi çeşitli hizmetlerin verildiği akademi, sıra dışı gastronomi etkinlikleriyle bu alana ilgi duyanlara farklı deneyimler sunuyor.