KOMİLİ ile Küçük Şeflerden Büyük Lezzetler

Sağlıklı beslenme, yemek yapmanın püf noktaları ve birbirinden lezzetli tatlar "Komili Hakiki Lezzet Atölyesi"nde!

Sağlıklı beslenme, yemek yapmanın püf noktaları ve birbirinden lezzetli tatlar “Komili Hakiki Lezzet Atölyesi”nde!  Hem yaratıcılıklarını geliştirmek hem de keyifli bir lezzet yolculuğuna çıkmak isteyen tüm çocukları, Komili ve mutfakların ünlü şefi Eyüp Kemal Sevinç işbirliğinde düzenlenecek “Komili Hakiki Lezzet Atölyesi Çocuk Şefler Mutfakta” eğitim etkinliklerine bekliyoruz. Bu eğitici eğlenceyi sakın kaçırmayın…

Komili’nin, mutfak tutkunu küçük şefler için hazırladığı özel lezzet atölyesi “Komili ile Çocuk Şefler Mutfakta” Şubat ayı itibariyle başladı. Komili’nin geleneksel tadını sunan birbirinden lezzetli yemeklerin pişirileceği ve EKS Mutfak Akademisi şeflerinin yönetiminde keyifli bir ortamda gerçekleştirilecek atölyede; çocuklar, mutfaktaki yeteneklerini keşfedecek ve harikalar yaratacaklar. Komili ile Çocuk Şefler Mutfakta etkinlikleri yıl boyunca devam edecek.

Başlangıç yemeğinden tatlıya kadar tüm yemeklerin zeytinyağı ile hafif ve mükemmel lezzette hazırlanacağı “Komili ile Çocuk Şefler Mutfakta” atölyesinde; çocuklar, hem yemek yapmanın eğlencesi ile tanışacak hem de sağlıklı beslenme konusunda bilgilerini artıracaklar.
EKS Mutfak Akademisi şeflerinin mevsim meyve ve sebzelerinden hazırladığı menüler ile çocuklar eğlenceli ve lezzet dolu bir yolculuğa çıkacak. Ayrıca lezzet atölyelerine katılan tüm çocuklar, “Komili Hakiki Lezzet Ustası Sertifikası” alarak mutfaktaki yaratıcılıklarını belgeleyecek ve geleceğin şefleri arasındaki yerini alacak.
Kontenjanı 12 kişi ile sınırlı olan “Komili ile Çocuk Şefler Mutfakta” atölyelerinde Komili ile lezzet yolculuğuna çıkmak isteyen küçük şefler, detayları www.eksmutfakakademisi.com adresinden ve 0216 325 15 00 no’lu telefondan takip edebilir.

EKS Mutfak Akademisi

Adres: Validebağ Meydanı, Koşuyolu Mehmet Akfan Sok. No: 3-5/2 Kadıköy İstanbul

Tel: 0216 325 15 00

e-mail: info@eksmutfakakademisi.com

EKS Mutfak Akademisi Hakkında

2011 yılında, dünyaca tanınmış ünlü şef Eyüp Kemal Sevinç tarafından, Anadolu yakasının diplomalı eğitim veren ilk profesyonel aşçılık okulu olarak kurulan EKS Mutfak Akademisi’nde kariyerlerini profesyonel aşçı olarak devam ettirmek isteyenler için tasarlanan profesyonel programların yanı sıra günlük atölye çalışmaları da yer alıyor. Markalara ve restoranlara verilen danışmanlık ve Ar&Ge hizmetlerinin yanı sıra; Chef’s Table ve Chef’s Innovation Studio gibi çeşitli hizmetler de sunan akademi, sıra dışı gastronomi etkinlikleriyle bu alana ilgi duyanlara farklı deneyimler yaşatıyor.

Komili Hakkında

Türkiye’nin en eski markalarından Komili, 1878’de Midilli’nin Yera Körfezi’nde başlayan yolculuğuna 1923’den bu yana Anadolu topraklarında devam ediyor. Ana Gıda Ailesi’ne 2008 Kasım ayında katılan Komili, zeytinyağı sektöründeki liderliğini sürdürüyor. Zeytinyağını Ayvalık ve Körfez Bölgesi’nin en iyi zeytinlerinden elde eden Komili, uzun yıllara dayanan deneyimi, bilgi birikimi ve uzmanlığının yanı sıra üretim teknolojisi, tüketicilerin tercihleri doğrultusunda belirlediği karışım oranları ve hassas kalite kriterleri ile ürettiği zeytinyağını tüketicileriyle buluşturuyor. Komili ayrıca zeytinyağının bilinirliğinin artırılması, üreticinin bilinçlendirilmesi, verimliliğin artırılması, maliyetlerin düşürülmesi ve tüketimin yükseltilmesi için de çalışmalar yapıyor.

Ana Gıda Hakkında

Anadolu Grubu bünyesinde yer alan Ana Gıda, çevre duyarlılığı ve yüksek kalite bilinci ile zeytinyağı, mısır yağı, ayçiçek yağı ve diğer bitkisel yağlar üretiyor. Türkiye’nin en köklü markaları olan Sezai Ömer Madra (1914) ve Kırlangıç’ın (1953) yanına, 2008 yılı Kasım ayında Komili’yi (1878) de ekleyen Ana Gıda, zeytinyağı pazarında markalı satışın tartışmasız lideri. Ana Gıda, çeşitli marka ve ambalajlarda yurtdışına zeytinyağı ihracatı yapan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından biri. İhracat yaptığı ülkeler arasında; Uzak ve Ortadoğu ülkeleri, Arap ülkeleri, ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri bulunuyor. Ana Gıda, 2008 yılında İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği üyeleri arasında yapılan değerlendirmede 3. firma oldu.