Komili, Gastronomi Festivali’ne Lezzet Kattı

Şeflerin de tercihi ‘Komili’

Türkiye’nin 133 yıllık zeytinyağı markası Komili, Ayvalık ve Körfez Bölgesi’nin en iyi zeytinlerinden ürettiği eşsiz zeytinyağı ile 17-20 Şubat 2011 tarihlerinde, dünyaca ünlü şeflerin katılımıyla TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Gastronomi Festivali’ne lezzet kattı.

Sofraları şölene yemekleri ziyafete dönüştüren Komili, festivalin kurumsal sponsorluğunu üstlenirken, festival boyunca yapılan yarışmalarda şeflerin kullandığı tüm yağları temin etti.

1878’de başlayan yolculuğuna 1923 yılından bu yana Anadolu topraklarında devam eden, 2008 yılı Kasım ayında ise Anadolu Grubu şirketlerinden Ana Gıda’nın bünyesine katılan Komili, Tüm Aşçılar Federasyonu (TAF) tarafından bu yıl 9.’su düzenlenen Uluslararası İstanbul Gastronomi Festivali’nde kurumsal sponsor olarak yer aldı.

TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde 17-20 Şubat 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen festivaldeki standında zeytinyağıyla yapılmış eşsiz lezzetleri ziyaretçilerin beğenisine sunan Komili, ayrıca 2.200 aşçının yarıştığı festivalde yapılan tüm yemeklere de lezzet kattı.

Sofraları şölene, yemekleri ziyafete dönüştüren Komili, fuar ziyaretçilerine ve ünlü şeflere özel ürünlerini tanıttı. Komili standında zeytinlerin taş baskı yöntemi kullanılarak ezilmesiyle elde edilen “Komili Taş Baskı”; tamamen organik tarım yöntemleriyle yetiştirilmiş zeytinlerden üretilen “Komili Organik Sızma”; 27 °C’nin altında soğuk su kullanılarak elde edilen “Komili Cold Pressed”; zeytin ağaçlarından olgunlaşmadan toplanan ve beklemeden sıkılan zeytinlerden elde edilen “Komili Erken Hasat”, Komili için özel olarak toplanan asit oranı düşük zeytinlerden elde edilen “Komili 0,3”; seriye yeni katılan, Ayvalık bölgesinde toplanan zeytinlerin, çekirdekleri çıkartıldıktan sonra sıkılmasıyla elde edilen “Komili Çekirdeksiz Sızma” zeytinyağı ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Komili, Modern Türk Mutfağı ve Akdeniz Yemekleri yarışmalarının da sponsoru...

Yıllardır zeytinyağı kültürüne katkıda bulunan Komili, festivalde gerçekleştirilen Modern Türk Mutfağı ve Akdeniz Yemekleri yarışmalarının da sponsoru oldu. Türk şeflerin yer aldığı “Modern Türk Mutfağı” yarışması ile Türk yemeklerinin hazırlanışı ve sunumu paylaşılırken, yabancı yarışmacıların da katıldığı “Akdeniz Yemekleri” yarışmasıyla Akdeniz yemeklerinin yapımından sunumuna tüm aşamaları gözler önüne serildi.