Hayat Ağacıyla Yaşayanlar

Bu yıl Komili’nin 6. Ayvalık Zeytin Hasat Şenliği’ne yeni bir armağanı var; ‘Trilye’den Yusufeli’ne Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar’


Yıllardır zeytinyağı kültürüne katkıda bulunan Komili geleneğini devam ettiriyor. Komili’nin yeni kitabı “Trilye’den Yusufeli’ne Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar”, 6. Avyalık Zeytin Hasat Şenliği’nde tanıtıldı.

Marmara’dan Karadeniz’e, Ege’den Güney’e, Güneydoğu’ya dek Anadolu coğrafyasının zeytin yetiştiren, zeytinyağı sıkan dört bir yanını gezen Gazeteci-Yazar Celal Başlangıç’ın kaleme aldığı ‘Trilye’den Yusufeli’ne Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar’ kitabını genç ve yetenekli sanatçı Tolga Sezgin’in fotoğrafladı.

Geçen yıl yapılan 5. Ayvalık Zeytin Hasat Şenliği’nde Gazeteci-Yazar Nedim Atilla’nın yazdığı, ünlü sanatçı İsa Çelik’in fotoğrafladığı “Ağaçtan İnsana Zeytinyağı Anıtları” adlı kitabı armağan eden Komili, zeytin ve zeytinyağı dünyasına katkısını kültürel alanda da bu yıl yeni bir kitapla sürdürüyor.

‘Trilye’den Yusufeli’ne Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar’ kitabı için Gazeteci-Yazara Celal Başlangıç ve Fotoğraf Sanatçısı Tolga Sezgin dört uçak yolculuğunun yanı sıra, karayoluyla 7500 kilometre yol yaparak zeytin ve zeytinyağı insanlarının farklı ve renkli örneklerine ulaşmayı amaçladı.

Bu kitapta; Türkiye’nin dört bir yanında eli ve yüreği zeytine, zeytinyağına değen insanlarla tanışacaksınız; delice zeytini aşılayanlardan zeytin ağacını budayanlara, dalından zeytin toplayanlardan yağını sıkanlara, zeytinin salamurasını yapanlardan zeytin yaprağından kanser ilacı ekstresi üretenlere, zeytinden reçel yapanlardan zeytinyağından sabun üretenlere, zeytin ağacını yontarak aksesuara dönüştürenlerden zeytin pirinasından yakacak odun yapanlara, zeytinin ve zeytinyağının kitabını yazanlardan, zeytinin her halini fotoğraflayanlara kadar Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı dünyasının farklı renkteki insanlarından bir demet seçki bulacaksınız.

Bu kitapla Anadolu’nun dört bir yanını zeytin ve zeytinyağı insanlarıyla tanışmak için gezerken size mitolojik öyküler, gezginlerin yüzlerce yıl öncesinden tuttuğu notlar, her yöreye ilişkin tarihsel süreçler de size eşlik edecek.

Zeytin ve zeytinyağı kültürünün Türkiye’nin farklı yörelerindeki insanların gündelik yaşamlarına etkilerini; haşır neşir oldukları zeytin ve zeytinyağcılığın mutfaklarına, sofralarına yansımasını; kuşaklar boyu zeytin yetiştiren, zeytinyağı sıkan hatta bugün de dede uğraşını torunlarına devreden insanların yanı sıra; zeytinle zeytinyağıyla tanıştıktan sonra yaptıkları profesyonel işlerini bırakıp kendilerini zeytine, zeytinyağına verenlerin yaşamlarını bulacaksınız bu kitapta.

‘Trilye’den Yusufeli’ne Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar’ kitabı zeytin ve zeytinyağı dünyasına armağan edilmek üzere Komili Zeytinyağı tarafından 120 sayfa, lüks kuşe kağıda büyük boy olarak 1000 adet bastırıldı.