Bol ödüllü Şef Eyüp Kemal Sevinç de tercihini Komili’den yana kullandı

Ayvalık ve Körfez bölgesinin seçkin zeytinlerinden elde ettiği zeytinyağını sofralara sunan Komili, lezzet elçisi olarak Eyüp Kemal Sevinç ile el sıkıştı.

Aşçılığa 1991’de başlayan ve Modern Türk mutfağını başarıyla yorumlayan Eyüp Kemal Sevinç, Türkiye’nin ilk zeytinyağı markası Komili’yi tercih etti. Birçok büyük otelde Executive Chef olarak çalışan ve tecrübesini 2008 yılında İtalya’nın Mutfak Sanatları, Kültür ve Enoloji Enstitüsü’nde (ICIF) zeytinyağı eğitimi ile harmanlayan Sevinç, Komili’nin lezzet elçisi oldu.

1996 yılında kurulan Türkiye Aşçılar Milli Takımı’nın ilk üyesi olan ve Türk mutfağını uzun yıllardır uluslararası alanda başarıyla temsil eden Sevinç, hazırladığı yemeklere Komili’nin Sızma, Ege Sızması ve Riviera çeşitlerinin yanında Özel Ürünler Serisi ile lezzet katıyor.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde Türk Mutfağı tanıtımlarında bulunarak Türk turizmine de katkılar sağlayan Sevinç, 2001 yılından bu yana uluslararası profesyonel yemek yarışmalarında ve Türkiye’de düzenlenen yöresel yemek yarışmalarında uzman jüri olarak görev alıyor.

Yerli ve yabancı yemek yarışmalarında 100’ün üzerinde madalya, kupa ve ödül kazanan Sevinç, bugüne kadar Borsa Lokantaları, Çırağan Palace Kempinski, Crowne Plaza Hotel, Hilton Hotel ve İstanbul Marriott Hotel gibi önemli restoran ve otellerde görev yaptı.

2006 yılında “Sonsuz Mönü” ve 2009 yılında “Sonsuz Türk Mutfağı” adlı kitapları yayınlanan Sevinç, 2009 yılında açtığı Lezzet Okulu ve 2011 yılında açtığı EKS Mutfak Akademisi’nde yeni aşçılar yetiştiriyor. Bol ödüllü şef, halen zeytinyağı ve çeşitleri üzerine deneyimlerini İtalyan Mutfak Akademisi ile paylaşmaya devam ediyor. Sevinç, çok yakında EKS Mutfak Akademisi’nde “Komili ile Hakiki Lezzet Atölyesi” adıyla başlayacak kurslarda zeytinyağlı yemekler konusundaki sırlarını lezzet düşkünleri ile paylaşacak.