Komili ile Ayvalık’ta Zeytin Hasadı Çoskusu

135 yıllık köklü geçmişiyle Türkiye’nin en eski zeytinyağı markası olan Komili, Ayvalık Ticaret Odası öncülüğünde 1-3 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 9. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri’ne ana sponsor olarak destek verdi ve hasat coşkusunu Ayvalıklılarla birlikte yaşadı

Basın Bülteni

135 yıllık köklü geçmişiyle Türkiye’nin en eski zeytinyağı markası olan Komili, Ayvalık Ticaret Odası öncülüğünde 1-3 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 9. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri’ne ana sponsor olarak destek verdi ve hasat coşkusunu Ayvalıklılarla birlikte yaşadı. 9. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri’ne Anadolu Grubu Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Tuncay Özilhan da katılım gösterdi. Zeytinyağı sektörüne emek verenlerle Ayvalık halkının bir araya geldiği 9. Ayvalık Zeytin Hasat Günlerinin bu yılki sloganı ‘Zeytinyağı,Türkiye’nin Milli Yağı’ idi.

Zeytinyağının “Medar-ı İftiharı” Abdullah Ertem…

Komili, 9. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri’nde gerçekleşen, Ana Gıda Genel Müdürü Ümit Ersoy’un da konuşmacı olduğu “Zeytinyağı:Türkiye’nin Milli Yağı” panelinde, zeytinyağına emek veren ve Türkiye’de zeytinyağı kültürünün gelişimine katkı sunan kişi ve kurumlara teşekkür etmek amacıyla 2009 yılından bu yana verdiği “Zeytinyağının Gururları Ödülü”nü takdim etti. “Zeytinyağının Gururları Ödülü”nün bu seneki sahibi Türkiye’nin en eski zeytinyağı üreticilerinden ve yaghane sahiplerinden, Sayın Abdullah Ertem oldu. Hasatın farklı bir etkinliği de Zeytin Ağacı’nın yetiştiği bereketli Ayvalık topraklarında yer alan Ana Gıda’nın fabrikasında davetlilere verilen zeytinyağı tadım eğitimi oldu. Eğitimin ardından zeytinin ağaçtan soframıza zeytinyağı olana kadar geçirdiği aşamalar anlatılarak zeytin sıkımı gerçekleştirildi.

İlk hasat Özilhan’dan: Zeytinleri tek tek elleriyle topladı…

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Ana Gıda Genel Müdürü Ümit Ersoy ile birlikte dallardan zeytin toplayarak 2013-2014 sezonunun ilk hasadını gerçekleştirdi. Hasadın ardından Özilhan, zeytin sıkımı gerçekleştirerek kendi zeytinyağını kendisi üretti.

Zeytinyağı kültürünün gelişmesini desteklemek çok önemli...

Komili, sektörünün lider markası olarak, Ayvalık’ta üreticilerin zeytin ağacına sarılmasına, sürekli en iyinin peşinde koşmasına aracılık etmeye, zeytinyağı kültürünün derinleşmesi konusunda sektöre ve topluma katma değer sağlamaya çalışıyor. Bu misyonla hayata geçirilen kültürel yayınlarının yeni bir örneği olan “Edremit Yöresi Yaghaneleri” kitabı, Geleneksel Komili Kahvaltısında katılımcılara takdim edildi. Hasadın son gününde düzenlenen “Geleneksel Komili Kahvaltısı”nda Ayvalık’ın eşsiz lezzetleri, davetlilerin beğenisine sunuldu. Komili’nin desteğiyle Prof.Dr. Recep Efe, Prof.Dr. Abdullah Soykan, Doç.Dr. İsa Cürebal, Yard.Doç.Dr. Süleyman Sönmez tarafından zeytinyağı kültürünün gelecek kuşaklara taşınması ve toplumsal belleğin korunması amacıyla yazılan, “Edremit Yöresi Yaghaneleri” kitabı, geleneksel zeytinyağı kültüründe son derece büyük önem taşıyan ve günümüzün büyümekte olan zeytinyağı sanayinin geçmişine tanıklık etmesi için hayata geçirildi.

Abdullah Ertem Kimdir?

1932 yılında Ayvalıkta doğmuştur. Girit mübadılı, zeytinyağı müstahsili ve fabrikacısı Hasan Bey’in oğlu, Girit’te zeytinyağı tüccarı olan Bilalzade Abdullah Bey’in torunudur. Orta ve lise öğrenimini İstanbul Yeni Kolej de tamamlamış. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini üçüncü sınıfta bırakarak, ticaret hayatına atılmak üzere Ayvalık a dönmüştür. 23 yasında aileye ait Ertem zeytinyağı fabrikasının yanı sıra, kuzeni Servet Ertem ile birlikte, Basmacı İzzet Beyin fabrikasını 2 sezon çalıştırmış, daha sonra 1960-1967 yılları arasında İstanbul yağ iskelesinde, aile markası olan Ertem zeytinyağlarının ticaretini yapmıştır. 1967 senesinde evlilik dolayısı ile körfeze dönmüş, Havranda 35 sene zeytinyağı fabrikacılığı yapmıştır. Havran fabrikasının şehir içinde kalması sebebiyle, fabrikasını zeytinliklerinin yoğunluğunun olduğu Ayvalık a taşımış, halen Ayvalık ta zeytin müstahsilliği ve zeytinyağı fabrikacılığı yapmaktadır. Komili Hakkında: Türkiye’nin en eski markalarından Komili, 1878’de Midilli’nin Komi Köyü’nde başlayan yolculuğuna 1923’den bu yana Anadolu topraklarında devam ediyor. Ana Gıda Ailesi’ne 2008 Kasım ayında katılan Komili, zeytinyağı sektöründeki liderliğini sürdürüyor. Zeytinyağını başta Ayvalık ve Körfez Bölgesi’nin olmak üzere Ege’nin en iyi zeytinlerinden elde eden Komili, uzun yıllara dayanan deneyimi, bilgi birikimi ve uzmanlığının yanı sıra üretim teknolojisi, tüketicilerin tercihleri doğrultusunda belirlediği çeşitleri ve hassas kalite kriterleri ile ürettiği zeytinyağını tüketicileriyle buluşturuyor. Komili ayrıca zeytinyağının bilinirliğinin artırılması, üreticinin bilinçlendirilmesi, verimliliğin artırılması, maliyetlerin düşürülmesi ve tüketimin yükseltilmesi için de çalışmalar yapıyor.